31 Mayıs 2020 Pazar
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
Son Haberler

Ticaret savaşları ve Türkiye

Ticaret savaşları ve Türkiye
9 Ekim 2019
10:46
0

Türkiye’nin 2018 itibarıyla dış ticaret hacminin GSYH içindeki payı %50’ye yaklaşmıştır. YEP’e bakıldığında da önümüzdeki yıllarda bu oranın artması beklenmektedir. İhracatın ithalatı karşılama oranı %75,3 olup, yakın zamanda olağanüstü bir yükselme beklenmemektedir. Türkiye’nin dünya ihracatındaki payı %0,89, dünya ithalatındaki payı %1,29 seviyesindedir. (2017)

Türkiye özellikle teknolojik üretim yaptığı konularda, ithal ham madde ve malzeme girdisine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle gerek kur yükselmeleri, gerekse diğer ülkelerin korumacı tedbirlerine karşılık olarak uygulamaya koyduğu koruma tedbirleri ithal edilen ham madde maliyetlerini arttırmaktadır.

Türkiye’nin AB ile imzalamış olduğu Gümrük Birliği anlaşmasında, sanayi ve işlenmiş tarım ürünlerinde gümrük vergisi bulunmazken, hizmet sektörü ve işlenmemiş tarım ürünleri anlaşma dışındadır. Yani o günün bakışıyla gelişmiş olan, yani elinde sanayi ve işlenmiş tarım ürünleri bulunan pazar olarak AB, gümrüksüz şekilde Türkiye’ye mallarını getirebilmekteydi. Bu anlaşma kapsamında çok daha büyük bir üretim hacmi ve marka çeşitliliğine sahip AB tarafına bir asimetri bulunduğu görünmektedir.

Ayrıca AB’nin, ABD (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) ve diğer ülkelerle yaptığı ticaret anlaşmalarında AB üyesi olmaması nedeniyle Türkiye söz sahibi olamamakta ve belki de kendi aleyhine anlaşma maddelerine itiraz edememektedir. Örneğin, Türkiye’nin gümrük birliği kapsamında avantajlı bir şekilde AB’ye satabildiği bir mal, yarın gümrüksüz şekilde ABD ya da AB’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya