26 Şubat 2020 Çarşamba
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 
Son Haberler

Televizyon haberlerinde akıllı işaretler kullanılacak

Televizyon haberlerinde akıllı işaretler kullanılacak
11 Eylül 2019
11:16
0
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığınca, televizyon haberlerinde izleyicileri bilgilendirmek için haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanılması için çalışma başlatıldı.

Yeni yayın dönemine girildiği sırada son zamanlardaki en büyük şikayetlerden olan şiddet ve şiddetin özensizce gösterimi konusunda medyadan azami hassasiyet bekleniyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığınca (RTÜK) yapılan açıklamada, haberlerin genelde olumsuzlukları içerdiğine ilişkin bir algıyla hareket edildiği, basın mensuplarına olumlu gelişmelerin de haber niteliği taşıdığı belirtildi.

"Şiddet barındıran görseller süzgeçten geçirilmeli"

Darp, gasp, her türlü silahın kullanıldığı kavgalar, soygun ve cinayet gibi gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan haberlerin, ana haber bültenlerinin neredeyse tamamını kaplar hale geldiği vurgulanan açıklamada, şunlar söylendi:

"Şiddet barındıran görsel ve işitsel yayın içerikleri, gençlerimizde özendirici etkiye sahip olabileceği gibi bizleri, çok tehlikeli ve vahim sonuçlar doğurabilecek şiddetin normalleşmesine de götürebilmekte. Gerçek yaşamda şiddet dahil her türlü olayla karşılaşırız ancak burada önemli olan ve üzerinde durulması gereken konu, şiddet içeren görüntülerin ekrana hangi amaçla, ne kadar ve nasıl yansıtıldığı. Çeşitli iletişim kanalları üzerinden ya da sosyal medyadan elde edilen amatör kayıtları veya MOBESE görüntülerini hiçbir süzgeçten geçirmeden yayınlamak hiçbir etik değere sığmaz."

Toplum şikayetlerindeki artış

Açıklamada, kadına karşı şiddet başta olmak üzere sadece cinayet ve kötümser olayları haberleştirmenin ve bu görüntüleri hiçbir elemeden geçirmeden olduğu gibi yayınlamanın Türkiye'ye ve millete büyük haksızlık olduğu ifade edildi.

Bu konuda gelen vatandaş şikayetlerinde ciddi oranda artış görüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar anlatıldı:

"Televizyonlarda bu kadar

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya