4 Temmuz 2020 Cumartesi
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 

Siber sivil savunma

Siber sivil savunma
12 Haziran 2019
10:31
0

Sivil savunma, 1928 tarihli “Cephe Gerisinin Havaya Karşı Müdafaa Ve Muhafazası Talimnamesi”, 1938 tarihli “Pasif Korunma Kanunu”, 1958 tarihli “Sivil Müdafaa Kanunu” ve 2009 tarihli “Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun” kapsamında düzenlenmiş. Şu anda da AFAD bünyesinde “Sivil Savunma Dairesi Başkanlığı“ kapsamında bu görevler yürütülüyor.

AFAD sitesinde sivil savunma şu şekilde tanımlanıyor: Düşman saldırılarına karşı halkın can ve mal kaybının en az seviyeye indirilmesi, hayati önem taşıyan her türlü resmi ve özel tesis ve kuruluşların korunması ve faaliyetlerinin devamını sağlayacak iyileştirmenin yapılması, savunma gayretlerinin halk tarafından en yüksek seviyede desteklenmesi ve halkın moralini yüksek tutmak için alınacak her türlü silahsız koruyucu ve kurtarıcı tedbir ve faaliyetleri ihtiva eder.

Konvansiyonel savaşlar döneminin hava bombardımanlarına, 2'nci Dünya Savaşı ile beraber kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer başlıklar eklendi. Geçmişte bir nükleer saldırı çok büyük bir tehdit iken bugün bir siber saldırı da ülkeleri dize getirmek için kullanılan bir araç olabiliyor. Estonya ve Ukrayna bunu çok yakın zamanda yaşadılar. O halde sivil savunmanın siber alana da uzanması gerekmez mi? “Siber Sivil Savunma” (ya da Sivil Siber Savunma) kavramını da konuşmaya başlamamız gerekiyor. Hatta bununla beraber “siber seferberlik” ve “siber yedekler” başlıkları dahi konuşulması gereken kavramlardır.

Devlet kurumlarının

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya