1 Ekim 2020 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 

Satılan kızlarımız

Satılan kızlarımız
14 Şubat 2020
10:01
0

Konu çok hassas, nereden giriş yapacağım, nasıl incitmeden anlatacağım bilemiyorum. Ama söylemek ve anlatmak lazım. Ne de olsa bu ve buna benzer acıları yaşadık. İçimiz sızladı, gözlerimiz doldu, kederlendik, öfkelendik. Fakat bu çözüm değil, bunlardan kaçışımız veya saklamamız mümkün değildir. Yüzleşmek ve ders almak  zorundayız.

10-15 yaşlarındaki kızlar, para karşılığı satın alınarak anne baba ocağından başka diyarlara götürülmüş. Bazen köy köy, ev ev gezilip satın alınacak kızlar aranmış, hoşlarına gittiği takdirde fiyat konusunda anlaşılıp, kızları vapurlara bindirmişler. Sonradan bu çok yaygınlaşmaya başlamış ki artık bu işin komisyoncuları devreye girmiş, acente tarzı çalışan simsarlar köylerde cirit atmaya ve kız çocuğu ‘avına’ çıkmışlar. Zengin biriyle evlendirilecek umuduyla kızlarını veren aile daha sonra haber almaz olmuş. Çoğu hikâye de yalan ve uydurulmuş. Bu kızlar gittikleri yerlerde bazen çok yaşlı birisine eş, bazen de üçüncü eş olarak hayatlarına devam etmişler. Ne yazık hayatı zindan olan bu kızların bazıları da genelevde zorla çalıştırılmış. Geri döndükten sonra kimse sahip çıkmadığından kimsesiz bir ömür sürmüşler.

Şair ve yazar Neriman Cahit’in araştırmaları sayesinde bizlere ulaşan bu hikâyeler, yaşanan insanlık dramını ortaya koymaktadır. Neriman Hanım, onların izlerini sürerek, onları bulup görüşerek bu karanlık tarihe ışık tutmuştur. Çalışmalarını ‘Araplara Satılan Kızlarımız’ başlığında kitap halinde toplamıştır.

Yürek burkan öyküler,

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya