20 Ocak 2020 Pazartesi
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 

Sahada ve masada güçlü Türkiye

Sahada ve masada güçlü Türkiye
13 Ağustos 2019
10:16
0

Türkiye ile ABD arasında yürütülen müzakerelerde Suriye’nin kuzey doğusunda güvenli bölgenin tesisi hususunda Türkiye’nin beklentilerine cevap veren bazı adımlar atılmıştı. Bölgede gerçekleştirilecek terörden temizleme operasyonlarının icrasında ABD ile koordinasyonu sağlayacak Müşterek Harekât Merkezi'nin Türkiye sınırları içerisinde kurulması kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda ilk adımlar kısa süre içinde atıldı ve ABD’li askerler Şanlıurfa’ya ulaştı.
ABD ile bir Müşterek Harekât Merkezi’nin kurulacak olması, iki ülke arasındaki bütün anlaşmazlıkların sona erdiği anlamına gelmiyor. Ancak güvenli bölge hakkında varılan mutabakat, iki ülke arasında ilişkilerin çok gerilmesine rağmen kopmadığını gösteriyor. Nitekim iki ülke ilişkilerinin genel durumunun S-400’lerin alınması ya da F-35’lerin teslim edilmesi gibi münferit olaylar ile değerlendirilemeyeceği açık. Zira ikili ilişkiler kolayca gözden çıkarılamayacak kadar köklü ve çok boyutlu. Şimdiye dek iki ülke arasında yaşanan onlarca soruna, gerginlik dönemlerine rağmen, ABD ile Türkiye’nin müzakere masasından bir mutabakatla çıkabilmesi, başlı başına önemli bir gelişme. Bu mutabakatın, Türkiye’nin taleplerini ve beklentilerini karşılamaya yönelik hususlar içermesi ise Türkiye adına önemli bir başarı. Bu mutabakat, bir diplomasi başarısı olarak görülmeli.
“Savaşta kazanıp, masada kaybettiğimizi” söyleyenler çoktur. Bunun tartışılır olduğu bir yana, çok savaş kazandığımız, çok müzakerede ise kaybettiğimiz doğrudur. Artık Türk diplomasisi kazanan, müzakereye girmekten çekinmeyen ve ABD gibi büyük bir güce dahi taleplerini kabul ettirebilen

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya