17 Ekim 2019 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 

Paha biçilemiyor! Sadece İran, İngiltere ve Türkiye'de var

Paha biçilemiyor! Sadece İran, İngiltere ve Türkiyede var
12 Temmuz 2019
21:46
0
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde hizmet veren Güray Müze'de sergilenen geyik tasvirli çömlek ve kaidesinden dünyada sadece İran, İngiltere ve Türkiye'de bulunuyor. Dünyada sadece üç tane bulunan bu çömleğe paha biçilemiyor.

Nevşehir'in Avanos ilçesinde bulunan Güray Müze'de sergilenen 3 bin 200 yıllık geyik tasvirli çömlek ve kaidesinden dünyada sadece üç tane bulunuyor. 

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde hizmet veren Güray Müze'de sergilenen geyik tasvirli çömlek ve kaidesinden dünyada sadece İran, İngiltere ve Türkiye'de bulunuyor.

Dünyada sadece üç tane bulunan bu çömleğin değerine ise paha biçilemiyor.Müze sahibi Güray Tüysüz yaptığı açıklamada, "Geyik tasvirli çömlek İran'da bir müzede, İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan British Müzesi'nde ve Türkiye'de ise sadece burada bulunmaktadır" dedi. Tüysüz, şu bilgileri paylaştı:

"EN SAĞLAMI TÜRKİYE'DE"
"Bu eser müzemizin en gözde eserlerinden bir tanesidir. Geyik tasvirli çaydanlık şeklinde bir kap. Bunu büyük bir ihtimal içerisindeki suyu veya sıvıyı ısıtmak için kullanmışlar. Dünyada üç tane bulunan bu eserden en sağlamı ise burada bulunan bu eserdir. Müzemizde görevli bir arkeoloğumuz var ve gelen misafirleri kendisi bilgilendiriyor. Müze sadece Anadolu'da son 10 bin yılda neler yaptık ve geldiğimiz noktada ne yaptık onu göstermek için var. Eserlerimizin hepsi seramik ve çömlekten oluşuyor. Bu eseri Van civarında bir kasabada bulmuşlar. Bulan kişi buraya kadar getirdi ama bu eseri biz alalı yaklaşık 15 sene oldu.

"SATMAK İSTEMİYORUZ"
Eskiden ülkemizden yurt dışına çok eser çıkıyordu. Ama ne zamanki ülke olarak mahkeme kararı ile eserleri geri getirmeye başladık dünya müzeleri

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya