17 Ekim 2019 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 

Merkez Bankası'ndan Likidite İmkanı

Merkez Bankasından Likidite İmkanı
17 Haziran 2019
14:16
0
Merkez Bankası, piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri doğrultusunda likidite imkânı verileceğini duyurdu. Bu düzenleme doğrultusunda bankalar, APİ çerçevesinde yüzde 23 faizle fon alacaklar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağlanan katkılarını göz önünde bulundurarak Piyasa Yapıcılığı Sistemine yapılan desteklerin artması amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verildiğini bildirdi.

 Politika faizinin 100 baz puan altında faiz olacak

TCMB'den duyurulan açıklamada: "Finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar göz önünde bulundurularak Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verilmiştir. Piyasa Yapıcı likidite imkânı, limitleri Piyasa Yapıcı bankalarca Hazine ihalelerinden alınan Devlet İç Borçlanma Senetlerinin tutarı dikkate alınarak belirlenecek ve toplam Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası fonlaması içerisinde sınırlı bir paya sahip olacaktır. Limitlerle sınırlı olmak üzere gecelik vadeli repo işlemleri yoluyla kullandırılacak likidite imkânına uygulanacak faiz, Merkez Bankası politika faiz oranının 100 baz puan altında olacak şekilde belirlenecektir." ifadelerine yer verildi.

Likidite ne demek?

Likidite, herhangi bir finansal ürünün, verilecek menkul ya da gayrimenkulun nakit paraya çevirebilmesine  verilen isim olarak adlandırılır. 

Herhangi bir menkul kıymetin, değerinin olduğundan daha fazla kaybetmeden nakit olarak çevrilebiliyorsa, olağan menkut olayın likit olduğu belirtilir. Başka bir söyleyişte; aniden nakde nakde çevirdiğiniz ve nakde çevirirken herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacağınız, hemen alıcı bulan ürünler likit ürünlerdir.

Paraya hemen çevrilebilen tüm finansal ürünler likidite

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya