26 Şubat 2020 Çarşamba
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 

Merkel'den dikkat çeken çağrı: ABD'ye daha fazla güvenilmemeli

Merkelden dikkat çeken çağrı: ABDye daha fazla güvenilmemeli
12 Eylül 2019
18:16
0
Alman Şansölyesi Merkel, Avrupa ile Amerika Birleşik Devletleri'nin on yıllardır ortak değerleri paylaştığını, ancak eski Amerikan askeri yardımına daha fazla güvenilmemesi ve diğer güç merkezlerine de bakılması gerektiğini söyledi.

Berlin’de yargı mensuplarına hitap eden Almanya BaşbakanıAngela Merkel, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra yeni bir güç dağılımının ortaya çıkmasının üzerinden 30 yıl geçtiğini belirtti.

Merkel konuşmasında, Avrupa'nın bir değerler sistemi ile bağlandığı, askeri ve ekonomik süper güç olan ABD ile tüm farklılıklara rağmen bir ortaklığın hala sürdüğünü söyledi.

Ancak ABD-Avrupa ilişkilerinin geleceği söz konusu olduğunda umutların çok yükseğe konulmaması uyarısında bulunan Merkel, ''ABD, Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi, artık Avrupa’nın savunucusu rolünü otomatik olarak üstlenmeyecektir.'' dedi.

Merkel ayrıca Transatlantik bağların güçlendirilmesi gerektiğine de işaret etti.

Merkel'in mücadelesi
Başta Almanya Büyükelçisi Richard Grenell olmak üzere ABD, Almanya'ya Ortadoğu'daki müdahalelere ortak olma, Amerikan birliklerini Polonya'ya yerleştirme ve askeri harcamaları artırma konusunda baskı yapıyor.

Almanya Başbakanı Merkel, en azından dış politika ve savunma politikaları konusunda Avrupa’nın ABD’ye bağımlılığını azaltmak konusunda uzun süredir mücadele veriyor. Merkel geçtiğimiz yıl konuya ilişkin, ''Avrupa'nın kaderini kendi ellerine alma zamanı geldi.'' demişti.

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya