24 Ekim 2019 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 
Son Haberler

Marfan sendromu nedir?

Marfan sendromu nedir?
11 Temmuz 2019
23:16
0
Marfan sendromu bağ dokularını etkileyen genetik bir durumdur. Kalp, kan damarları, akciğerler, cilt, kemikler, eklemler ve gözler dahil olmak üzere insan vücudunun farklı bölgelerini etkileyebilir. Bağ dokular, diğer doku ve organlara destek sağlamaya ya

Marfan sendromu bağ dokularını etkileyen genetik bir durumdur. Kalp, kan damarları, akciğerler, cilt, kemikler, eklemler ve gözler dahil olmak üzere insan vücudunun farklı bölgelerini etkileyebilir. Bağ dokular, diğer doku ve organlara destek sağlamaya yardımcı olan karmaşık yapılardır.

Marfan sendromunun etkileri hafif ila hayatı tehdit edicidir. En ciddi komplikasyonlar kalp kapakçığı, aort veya her ikisinin de zarar görmesini içerir. Bilişsel yetenek üzerinde etkisi yoktur. Esas olarak her 5.000 kişiden 1'ini etkileyen kalıtsal bir durumdur.

Tedavisi yoktur, ancak terapi, durumu olan bir kişi için yaşam kalitesini iyileştirebilir ve olası tehlikeli komplikasyonları önleyebilir. Zamanında tedavi, Marfan sendromlu bir kişinin, durumu olmayan bir birey ile aynı yaşam beklentisine sahip olduğu anlamına gelebilir.

Belirtiler

Marfan sendromu vücudun çeşitli bölgelerini etkileyebileceğinden, semptomlar insanlar arasında büyük ölçüde değişebilir. Bununla birlikte, Marfan sendromu olan insanlar genellikle benzersiz bir fiziksel yapıya sahiptir.

Marfan sendromuna sahip farklı kişiler farklı semptomlar gösterecektir.

Belirtiler iskelet, gözler ve kardiyovasküler sistemde ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda, semptomlar hafiftir ve bazı vücut kısımlarıyla sınırlıdır. Diğerlerinde ise şiddetlidir ve birkaç vücut parçasını etkiler. Marfan sendromunun belirtileri yaşla birlikte kötüleşme eğilimindedir.

İskelet sisteminde ortaya çıkabilecek belirti ve semptomlar şunlardır:

İnce ve zayıf bilekleri olan uzun bacaklar

Çarpık omuzlar

Çok uzun ve ince parmaklar ve ayak parmakları veya her ikisi de

Sternum veya göğüs kemiği içinde çıkıntı

Son derece

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya