20 Ocak 2020 Pazartesi
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 

Kütahya Seyitömer'de tarihi tören

Kütahya Seyitömerde tarihi tören
12 Eylül 2019
15:31
0
12 milyon ton kömür rezervinin kullanılabilir duruma getirilmesi için Seyitömer Kömür Havzası içerisinde yer alan Seyitömer Höyüğü'nde Mayıs ayı itibarıyla 4. dönem arkeolojik kazı çalışmaları başladı.

 HABER:MEHMET ARKAN

12 milyon ton kömür rezervinin kullanılabilir duruma getirilmesi için Seyitömer Kömür Havzası içerisinde yer alan Seyitömer Höyüğü'nde Mayıs ayı itibarıyla 4. dönem arkeolojik kazı çalışmaları başladı.

Kütahya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 4 yıl aradan sonra yeniden başlatılan “Seyitömer Höyük Kurtarma Kazısı” açılış töreni gerçekleştirildi.

 

BÜYÜK BİR EKİP GÖREV ALDI 

Kütahya Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Serdar ÜNAL, Batı Anadolu ve Orta Anadolu’nun Tunç Çağı kronolojisinin belirlenmesinde en önemli yerleşim yeri olan Seyitömer Höyüğü’nde başlatılan 4. dönem kazı çalışmalarında Türkiye’nin değişik üniversitelerinden akademisyenler, arkeologlar, restoratör ve antropologlardan oluşan büyük bir ekibin görev aldığını söyledi. Başkan ÜNAL; 2019 yılı kazı sezonuyla birlikte 50 teknik personel, 150 erkek ve 70 kadın işçi olmak üzere 270 kişilik bir ekip istihdam edilmektedir. Çelikler A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen çalışmaların yıl boyu sürmesi planlanmaktadır, dedi.

ANADOLU MEDENİYETLERİN KESİŞTİĞİ YERDİR

Törende medeniyetlerin kesiştiği Anadolu’da hemen her ilde bir kazı çalışması olduğuna dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza ALTUNEL; Bundan sonraki süreci daha disiplinli, yoğun bir gayret ve emekle çalışıp söz verdiğimiz zamanda tamamlayacağız. Ekonomiye kazandıracağımız alanları da kazanmış olacağız, dedi. Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi için TKİ ile görüştüğünü ve maddi desteğin devam edeceğini belirten ALTUNEL, Müzenin biran önce tamamlanması için çaba içerisinde

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya