16 Aralık 2019 Pazartesi
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 
Son Haberler

Kırgızistan’da istikrar sorunu

Kırgızistan’da istikrar sorunu
15 Ağustos 2019
10:01
0

2011-2017 arasında Kırgızistan’ın 4. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Almazbek Atambayev, 7 Ağustos’ta düzenlenen bir operasyonla tutuklanmak istendi. Özel harekâtın operasyona başlamasıyla, Atambayev ve yakınındakiler, güvenlik güçlerine silahla karşılık vererek tutuklama girişimine direndi. Çıkan çatışmada bir asker hayatını kaybederken, onlarca kişi yaralandı. Atambayev’i tutuklama girişimi özel harekât ve tutuklama emrini veren hükümet için büyük bir fiyasko ile bitti. Hükûmet, Atambayev’in tutuklanmasında ısrar etti ve ertesi gün daha büyük bir operasyon başlatıldı. Bu sefer, Atambayev kendisine dokunulmayacağı vaadiyle ikna edildi ve tutuklandı.

Atambayev hakkındaki ciddi iddialara dayanılarak alınan tutuklama kararı ve Atambayev’in bu karara gösterdiği direnç, ülkede siyasî istikrar, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi hususlar açısından kaygı verici. Oysa 2005 ve 2010 yıllarında iki ayrı kanlı protesto sonucunda iki cumhurbaşkanının devrildiği Kırgızistan’da ilk kez 2017’de kansız bir liderlik değişimi yaşanmıştı.

Bağımsızlığının ardından Kırgızistan, Orta Asya ülkeleri arasında demokratikleşme potansiyeli en çok olan ülke olarak değerlendiriliyor, hatta bir zamanlar “demokrasi adası” olarak nitelendiriliyordu. Ancak halk yönetimden memnun değildi. İlk Cumhurbaşkanı Askar Akayev 2005’te “Lale Devrimi” olarak bilinen ayaklanma sonrasında Rusya’ya kaçtı ve hükûmetin devrilmesiyle Kurmanbek Bakıyev dönemi başladı. Bakıyev de kısa süre sonra eski tarz yönetimi devam ettirdiği, yolsuzluğa bulaştığı ve demokrasi taleplerine kulak asmadığı gibi gerekçelerle 2010 yılında başlayan eylemlerin

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya