4 Haziran 2020 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 

Kaşkay ruhu

Kaşkay ruhu
11 Ekim 2019
10:01
0

İran denildiğinde nüfusun yarısından fazlasının Türk olduğu değil, tarihinin, kültürünün, coğrafyasının da Türk olduğu bilinen bir gerçektir. Ne yazık ki bu devletin nüfusunun yarısından çoğunun Türk olması, bazı gerçekleri değiştirmiyor. Fars siyasi üstünlüğü, Türk çoğunluğunu etkisi altına alarak zihnen Farslaşmış Türk yöneticilerin de sayesinde ekonomik ve kültürel üstünlük de sağlamış durumdadır. İran denildiğinde akla ilk gelenin Güney Azerbaycan Türkleri olması gayet normaldir. Nüfusun yoğunluğu ve daha etkili bir Türk topluluğu olmasından dolayı İran’ın Güney Azerbaycan Türklerinden tedirgin olduğu da aşikârdır. Fakat Güney Azerbaycan Türkleriyle beraber birçok Türk toplumu bölgede bütün zorunlu şartlara rağmen varlıklarını korumaktalar: Afşarlar, Türkmenler, Hallaçlar, Bıçakçı Türkler,  az sayıda da olsa Özbekler bölgede yaşayan Türk boylarıdır.

 Kendilerine has kültürleriyle İran baskısına direnen, Zagros Dağlarının sahibi olan Kaşkay Türkleri, İran’ın güney, güneybatı ve merkezi bölgelerinde Şiraz merkez olmak üzere dokuz eyalette (İsfahan, Fars, Huzistan, Kohkiluye ve Boyerahmet, Kirman, Yezd, Buşehr, Bender Abbas ve Çaharmahal ve Bahtiyarı ) dağınık olarak yaşamaktalar. Bazı tarihçiler, “Kaşkay” sözcüğünün “kaçkay” sözcüğünden geldiğini ifade etmekte, Kaşkayları Kayı boyunun kaçar ve cesurları olarak tanıtmaktalar.

Rejimin uyguladığı baskılar nedeniyle gerçek sayıları kasıtlı olarak gösterilmese de İran’da dört milyondan fazla Kaşkay Türkü'nün yaşadığı bilinmektedir. Eski törelerine bağlı kalan Kaşkaylar, aynı zamanda özgürlük yolunda verdikleri savaşlarla

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya