3 Temmuz 2020 Cuma
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
Son Haberler

İnternet kullanımında ebeveynler gençleri solladı

İnternet kullanımında ebeveynler gençleri solladı
12 Haziran 2019
11:16
0
Yapılan bir araştırma ebeveynlerin internete olan bakış açısının değiştiğini gözler önüne serdi. Araştırmaya göre 2016 yılından önce internette vakit geçiren ebeveynlerin oranı yüzde 29 iken, 2019 yılına gelindiğinde bu oranın yüzde 52’ye yükseldiği ifade

Bir nesil anne ve babaları tarafından ‘İnterneti kapat, arayan olur’ lafı ile büyüdü. Ancak teknolojinin gelişmesi ve zamanın da değişmesiyle ebeveynlerin internet olan bakış açısını farklılaştı. Aileler üzerine araştırmalar yapan Common Sense'in son yaptığı çalışması da internet kullanım alışkanlığının değişimini gözler önüne serdi.

Amerika’da 2 Şubat ile 1 Mart arasında bin aile ve onların çocukları üzerinden yapılan çalışmada internette kimlerin daha fazla vakit geçirdiği araştırıldı. Sonuç olarak hem ailelerin hem de gençlerin vaktinin çoğunu internette harcadığı ortaya konuldu. Araştırma aynı zamanda yatmadan ve kalkmadan önce telefon kullanma gibi kötü bir alışkanlığa da sahip olunduğunu gösterdi.

Buna göre 2016 yılından önce internette vakit geçiren ebeveynlerin oranı yüzde 29 iken, 2019 yılına gelindiğinde bu oranın yüzde 52’ye yükseldiği ifade edildi. Aynı dönemlerde internette vakit geçiren gençlerin oranı ise yüzde 61’den yüzde 39’a düştüğü belirtildi.

Z kuşağı ile X kuşağının teknolojiyi aynı anda öğrendiğini ifade eden İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden İletişim Uzmanı ve Sosyolog Dr. Öğr. Üy. Cihan Oğuz, “Gerek akıllı cep telefonları, gerek internetin yaygınlaşma hızı tüm dünyada öyle bir ivme çizdi ki Z kuşağı ile X kuşağı arasındaki bütün iletişim duvarlarını yıktı. Bu sebeple ebeveynlerin internet kullanımlarının artması şaşırtıcı değil” dedi.

“ESKİ KUŞAK SOSYAL MEDYA İLE KENDİNİ İFADE ETME OLANAĞI BULDU”

Ebeveynlerin çocuklarını denetleme

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya