3 Temmuz 2020 Cuma
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
Son Haberler

Hipertansiyon nedenleri ve tedavisi

Hipertansiyon nedenleri ve tedavisi
12 Haziran 2019
10:46
0
Hipertansiyon, yüksek tansiyon için kullanılan bir tıbbi terimdir. Bu, kanın kan damarlarının duvarlarına çok fazla kuvvet uyguladığı anlamına gelir. Amerikan Kalp Birliği (AHA) tarafından Kasım 2017'de yayınlanan kılavuzlara göre, tıbbi kılavuzlar, hiper
Hipertansiyon tedavisi

Kan basıncı, hipertansiyon aşamasına gelmeden önce diyet yoluyla en iyi şekilde düzenlenirken, çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Yaşam tarzı değişiklikleri, hipertansiyon için standart olan birinci basamak tedavi yöntemidir.

Düzenli fiziksel egzersiz

Mevcut kılavuzlar, her hafta, hipertansiyonu olan kişilerin, en az 150 dakika orta dereceli aerobik yoğunluk egzersizi veya haftada 75 dakika şiddetli yoğunluk egzersizi yapmasını önermektedir. İnsanlar haftanın en az 5 günü egzersiz yapmalıdır. Faaliyet örnekleri arasında yürüyüş, koşu, bisiklete binme veya yüzme sayılabilir.

Stres azaltma

Stresten kaçınmak veya kaçınılmaz stresi yönetmek için stratejiler geliştirmek, kan basıncı kontrolüne yardımcı olabilir. Stresi önlemek için alkol, uyuşturucu, sigara ve sağlıksız yemek kullanımı hipertansif sorunlara neden olacaktır. Bunlardan kaçınılmalıdır. Sigara içmek tansiyonu yükseltebilir. Sigara tüketiminden uzak durmak, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunları riskini azaltır.

İlaçlar

Kan basıncı 80'den 130'un üzerinde olan kişiler, hipertansiyon tedavisinde ilaç kullanabilirler.İlaçlar genellikle düşük dozda bir seferde birer başlatılır. Antihipertansif ilaçlarla ilişkili yan etkiler genellikle azdır.

Hipertansiyon nedenleri

Hipertansiyonun nedeni genellikle bilinmemektedir. Her 20 hipertansiyon vakasında yaklaşık 1'i, altta yatan bir durumun veya ilacın etkisidir. Kronik böbrek hastalığı (KBH) yüksek tansiyonun ortak bir nedenidir, çünkü böbrekler sıvıyı süzmez. Bu sıvı fazlalığı hipertansiyona neden olur.

Risk faktörleri

Bir dizi risk faktörü, hipertansiyon olma şansını arttırır.

Yaş: Hipertansiyon, 60 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır. Yaşla birlikte, arterler sertleştikçe

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya