20 Ocak 2020 Pazartesi
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 

Gerçek ücretin eksik bildirimi

Gerçek ücretin eksik bildirimi
13 Eylül 2019
10:01
0

Kayıt dışı çalışma ile mücadele devam ederken, karşımıza bir de kayıt içinde kayıt dışılık çıkıyor. Türkiye'de milyonlarca kişi asgari ücret ile çalışıyor. Ancak bunların bir kısmı gerçekte daha yüksek maaş almasına rağmen resmi kayıtlarda asgari ücretli gibi gösteriliyor. Kayıt içinde kayıt dışılık nedir ? Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) asgari ücret üzerinden  bildirilen maaşın kalan kısmının elden ödenmesidir.

Asgari ücretli gösterilenlerin arasında doktor, avukat, eczacı, yılda milyon dolarlar kazanan futbolcular  da var. Bunun yanı sıra fabrikada çalışan işçi de var. Bu şekilde davranan işverenler devletten vergi ve prim kaçırırken, çalışanının da geleceğini yakıyor. Yani iki kere 'hırsızlık' yapıyor. Hileli maaşa ilişkin yargı kararları da var. Yargıtay 22. Hukuk Dairesinin bir kararında, kıdemli işçiye asgari ücret verilmesinin hayatın olağan akışına ters olduğuna dikkat çekilerek, işçinin tazminatının gerçek maaşından hesaplanması kararı mevcut.

Bu şekilde çalışmaya zorlanan işçilerin kayıplarından ise: Ücret düşük gösterildiği için emekli maaşı da düşük olacak. Bordrodaki miktar üzerinden kıdem tazminatı hesaplandığında işten ayrılırken ödenecek kıdem tazminatı eksik ödenecek . Geçici iş göremezlik ödeneği de işsiz kalınca alınacak işsizlik ödeneği de düşük olacak. Kredi almaktan kefil olmaya kadar birçok konuda sıkıntı yaşanıyor. Öncelikle işverenden bordroda gerçek ücreti göstermesi konusunda talepte bulunulmalı. Bu talep muhtemelen kabul görmeyecektir. Bu durumda

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya