10 Temmuz 2020 Cuma
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 

Fransa’da Macron’u bekleyen hezimet

Fransa’da Macron’u bekleyen hezimet
30 Haziran 2020
10:16
0

Bir önceki makalemde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye karşıtı açıklamalarına ve dayanaksız ithamlarına değinmiş ve bu hasmâne tutumun altında yatan sebepleri irdelemiştim. Bu sebeplerden birinin Libya, bir diğerinin Doğu Akdeniz’de hâkimiyet yarışı olduğunu belirtmiştim. ABD’li Bloomberg’te yayınlanan bir makale de aynı görüşleri dile getirdi. Buna benzer ifadeleri başka kaynaklarda da görmek mümkün.

“Türkiye Macron’un hayallerini suya düşürdü” başlıklı yazı “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’ye esip gürlemesinin, Libya’da BM tarafından tanınan Trablus hükümetine karşı, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri ve bir savaş şüphelisi olan Halife Hafter’i meşru kılmak için uğraşan Fransa’nın Libya’daki kusurlarını örtmek ve Doğu Akdeniz’deki enerji hakları rekabetiyle ilgili olduğunu” savunuyor. Bu görüşlere itiraz etmek mümkün değil. Zira Macron’un Türkiye’ye karşı artan husumetinin Libya ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Fransa’yı gölgede bırakması ile çok yakından ilgili olduğu tartışmasız bir gerçek.

Libya ve Doğu Akdeniz odaklı dış politika gerekçelerinin yanı sıra, iç siyasette geçirdiği zor günler de Türkiye’ye karşı Macron’un sesini yükseltmesine sebep oluyor. Son olarak, geçen hafta sonu yapılan yerel seçimlerde Macron’un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM), Paris, Marsilya ve Lyon gibi büyükşehirlerde seçimi kazanamayarak ağır bir mağlubiyet aldı. Macron’un kayba uğraması da Macron’un siyasî geleceğinin pek parlak olmayabileceğine işaret ediyor.

Bununla birlikte Macron’un partisinden 2017’de

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya