9 Temmuz 2020 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
Son Haberler

Fatih Sultan Mehmed tablosundan maske olmaz!

Fatih Sultan Mehmed tablosundan maske olmaz!
1 Temmuz 2020
10:31
0

          Fatih Sultan Mehmed’in portresi eğer gerçekten orijinal bir tablo ise Türkiye’ye kazandırılması tarih ve kültür adına yerinde bir adım olmuştur. Yok, eğer Murat Bardakçı’nın bahsettiği gibi sahte bir tabloya bu kadar para verildiyse işte o zaman İstanbul halkı adına israf ve dolandırılma halidir. Bu durumun da tarihçi ve uzmanlar tarafından netleştirilmesi elzem olmuştur.

          Londra’da düzenlenen müzayedede “Daimi sergilenen sanat eserleri” arasında yer alan büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmed’in portresini İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 770 bin sterline satın almasının ardından tartışmalar halen devam ediyor. Kimi “israf” üzerinden, kimi “Tarihe sahip çıkılması adına olması gereken yapıldı” üzerinden, kimi “Ekrem İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmed’in türbesindeki saygısızlığının üzerini kapatmak için bunu yaptı” üzerinden tartışmalar sürdürülüyor.

          Bu tartışmalar sürerken tarihçi Murat Bardakçı’dan da “İBB’nin aldığı Fatih Sultan Mehmed portresi sahte olabilir” açıklaması geldi. Murat Bardakçı’nın bu konudaki açıklamasının geniş hali şu şekildedir:

          Şimdi, Londra’daki müzayededen satın alınan tablo konusunda elde mevcut olan ‘doğru’ bilgileri nakledeyim: Tablonun kimin eseri olduğu meçhuldür, Gentile Bellini’nin atölyesinde yapılıp yapılmadığı konusunda bile bilgi yoktur, kurulan bağlantılar sadece söylentilerden ibarettir. Kaldı ki, Bellini gibi tablolarının birçoğu

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya