17 Ekim 2019 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 

Egzama nedir?

Egzama nedir?
17 Haziran 2019
14:16
0
Egzama, cilt lekelerinin iltihaplandığı, kaşıntılı, kırmızı, çatlak ve pürüzlü hale geldiği bir durumdur.
Egzama nedir?

Egzama, cilt lekelerinin iltihaplandığı, kaşıntılı, kırmızı, çatlak ve pürüzlü hale geldiği bir durumdur. Kabarcıklar bazen oluşabilir. Atopik dermatit olarak adlandırılan hastalık “Egzama” yı tarif etmek için kullanılan en yaygın egzama türüdür. "Atopik dermatit, astım ve saman nezlesi de dahil olmak üzere bağışıklık sistemini içeren bir hastalık grubunu belirtir. Dermatit, cildin iltihabıdır.

Bazı yiyecekler fındık ve süt ürünleri gibi semptomları tetikleyebilir. Semptomlar, egzamalı kişinin yaşına göre değişir, ancak genellikle pullu, kaşıntılı cilt yamaları içerir. Egzama ayrıca duman ve polen gibi dış çevreden gelen etkenlerle tetiklenebilir. Ancak, egzama tedavi edilebilir bir durum değildir. Tedavi hasarlı cildi iyileştirmeye ve semptomları hafifletmeye odaklanır. Egzamanın tam bir tedavisi bulunmamaktadır, ancak semptomlar yönetilebilir. Egzama bulaşıcı bir durum değildir.

Egzama belirtileri

Egzama kuru ve kaşıntılı kızarıklıklara neden olabilir.

Atopik dermatitin semptomları, kişinin yaşına bağlı olarak değişebilir.

Atopik dermatit genellikle bebeklerde görülür, ciltte kuru ve pul pul görüntü vardır. Bu yamalar sıklıkla yoğun kaşıntılıdır.

Çoğu insan 5 yaşından önce atopik dermatit yaşar. Çocukluk çağında bu durumu yaşayanların yarısı erişkin olduklarında da semptomları göstermeye devam eder. Ancak, bu belirtiler genellikle çocukların yaşadıklarından farklıdır.

Hastalığı olan kişiler genellikle semptomlarının alevlendiği ya da kötüleştiği zaman periyodlarını yaşar ve ardından bu semptomların iyileşeceği bir periyot içine girer.

2 yaşın altındaki bebeklerde semptomlar

Döküntüler genellikle kafa derisinde ve yanaklarda

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya