3 Temmuz 2020 Cuma
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
Son Haberler

Depresyon belirtileri ve tedavisi

Depresyon belirtileri ve tedavisi
11 Haziran 2019
23:01
0
Hüzün, üzüntü, günlük aktivitelerde ilgi veya zevk kaybı yaşama - bunlar hepimize tanıdık gelen semptomlardır. Fakat eğer devam ederse ve hayatımızı büyük oranda etkilerse, bu depresyon olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü'nden alınan bilgilere göre, depresyon dünyadaki en yaygın hastalık ve engellilik nedenidir. Depresyon, kadınlar arasında erkeklerden daha yaygın görünüyor.Belirtiler arasında neşe eksikliği ve insana mutluluk getiren şeylere duyulan ilginin azalması sayılabilir.Ölüm gibi dramatik olaylar, genellikle depresyonun özelliklerinden ayırt edilebilenruh hali değişikliklerini üretir.Depresyonun nedenleri tam olarak bilinememektedir ancak genetik, biyolojik, çevresel ve psikososyal faktörlerin karmaşık bir birleşimi olması muhtemeldir.

Depresyon teşhisi nasıl koyulur?

Teşhis akıl sağlığı uzmanından alınan bir konsültasyon ile başlar.Depresyon,devam eden düşük bir ruh hali ve üzüntü ve ilgi kaybı hissi ile karakterize bir duygudurum bozukluğudur. Yaklaşık 6 ila 8 ay süren, kalıcı bir sorundur.

Depresyon teşhisi için bir doktora veya ruh sağlığı uzmanına danışılmasıyla başlar. Farklı depresyon nedenlerini dışlamak, doğru bir ayırıcı tanı sağlamak ve güvenli ve etkili bir tedavi sağlamak için bir sağlık uzmanından yardım almak önemlidir. Doktora yapılan ziyaretin sebebi,fiziksel nedenleri ve bir arada varolan koşulları kontrol etmek için fizik muayene olabilir.

Bazı anketler, doktorlara depresyon şiddetini değerlendirmede yardımcı olur. Örnek olarak, Hamilton depresyon derecelendirme ölçeği, 21 sorudan oluşur ve sonuç puanları durumun ciddiyetini açıklar. Hamilton ölçeği, dünyada klinisyenler için depresyon değerlendirmede en yaygın kullanılan değerlendirme araçlarından biridir.

Hangi durumlar depresyon sınıfında değildir?

Depresyon, insanların normal yaşamın bir parçası olarak yaşadığı ruh halindeki dalgalanmalardan farklıdır. Günlük yaşamın zorluklarına

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya