17 Ekim 2019 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
ANKET


 

Danıştay'dan araç sahipleriyle ilgili emsal karar

Danıştaydan  araç sahipleriyle ilgili emsal karar
17 Haziran 2019
13:16
0
Aldığı traktörü 10 yıl aradan sonra tescil etmek isteyen bir çiftçi, eski sahipleri yüzünden traktör üzerinde 27 tane ayrı haciz kararı olduğunu öğrenince şok yaşadı.

Aldığı traktörü 10 yıl aradan sonra tescil etmek isteyen bir çiftçi, eski sahipleri yüzünden traktör üzerinde 27  tane ayrı haciz kararı olduğunu öğrenince şok yaşadı. Mağdur olduğunu söyleyen vatandaş, emniyetin 'hacizli araç tescil edilemez' kararını mahkemeye taşıdı. Mahkemenin kabul etmediği Bursalı çiftçiye müjdeli haber Danıştay'dan geldi. Danıştay 15. Yargı Dairesi; üzerinde haciz bulunan araçların satışı için herhangi bir yasak olmadığına, araçların hacizli bir şekilde satılarak haciz koyduran taraflarla birlikte tescil edilebileceğine karar verdi.

Bursalı bir çiftçi, bağ-bahçe işlerinde kullanmak için 1993 yılında noterden araç satış sözleşmesi ile 1977 model traktör satın aldı. Aracı üzerine tescil ettirme ihtiyacı duymayan çiftçi, 2013 yılında tescil için Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesi'nin kapısını çalınca şok yaşadı. Yetkililer, üzerinde 27 tane haciz kararı olan traktörün haciz kararlarının kaldırılmadan tescilin mümkün olmadığını bildirdi. Çiftçi avukatıyla beraber konuyu mahkemeye taşıdı. Bursa İdare Mahkemesi, çiftçiyi haksız bularak davayı geri çevirdi. Hukuk mücadelesini sürdüren çiftçi konuyu Danıştay'a götürdü. Danıştay 15. Yargı Dairesi emsal bir karara imza attı.

Tescil talebinin reddi işleminin iptali için açılan davada Danıştay 15. Yargı Dairesi, mevzuata göre üzerinde haciz konulan araçların satışları için bir engel olmadığını, ancak haciz koyduran alacaklıların korunması amacıyla aracın hacizli olarak satılıp haciz şerhleriyle birlikte tescil edilebileceğine karar verdi. Yıllarca

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya