9 Temmuz 2020 Perşembe
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
Son Haberler

Çin saatli bombası işliyor: TikTok TikTok

Çin saatli bombası işliyor: TikTok TikTok
1 Temmuz 2020
10:31
0

Çinli sosyal medya ve bilişim uygulamaları dünyaya yayılmaya devam ediyor. Diğer yandan Hindistan gibi bazı ülkeler de Çinli uygulamaları güvenlik gerekçesi ile engellemeye başladı. Çinli olup video konferans uygulaması alanında büyük çıkış yapan Zoom yanında, dünya piyasasında yükselen yıldızlardan birisi de 100 milyondan fazla Çinli olmayan kullanıcısı olan WeChat. Daha önce CitizenLab tarafından içeriklere gerçek zamanlı sansür uyguladığı raporlanan WeChat, üzerinden akan tüm içerikleri görmek ve sınıflandırmak için ciddi bir teknolojik hazırlığa sahip.

Tencent’in sahibi olduğu WeChat dışında diğer yaygın uygulamalar Qzone, Baidu arama motoru, TikTok ve Aliexpress.

Yine bir Pekin şirketinin uygulaması olan TikTok dünya çapında 800 milyon kullanıcıya servis veriyor. Büyük çoğunluğunu 30 yaş altı kullanıcıların oluşturduğu TikTok’un Türkiye’de 20 milyondan fazla kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

TikTok uygulamasının geriye mühendislik yöntemleri ile incelenmesinin sonuçları ise oldukça acı. Kurulu olduğu cep telefonundan aldığı bilgilerin ve yetkilerin bir kısmı şöyle:

Cep telefonu donanım özellikleri ve tanımlayıcıları Diğer tüm uygulamaların ve hesapların bilgileri Adres defteri l 30 saniyede bir konum bilgisi Cihazdaki diğer hesapları kullanabilme Tabii ki mikrofon ve kamera kullanabilme Panoya kopyaladığınız verileri okuma

Daha detaylı incelemelerde, uygulamanın geri mühendisliğe karşı dirençli geliştirildiği (yani ne yaptığının incelenmesini bilerek zorlaştırdığı) ve şaibeli şekilde dışarıdan ayrıca kod yükleyip çalıştırabilecek bir altyapıya

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya