25 Kasım 2020 Çarşamba
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 

Bakan Hulusi Akar: Bunu herkesin bilmesi lazım

Bakan Hulusi Akar: Bunu herkesin bilmesi lazım
21 Kasım 2020
19:46
0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile katıldığı "Anafartalar- Şehir Hastanesi-YHT Garı Tramvay Hattı Temel Atma Töreni"nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Türkiye'nin uluslararası alanda artık bir özne haline geldiğini belirtti.

Sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda tüm dost ve kardeş ülkelerin de hak ve menfaatlerini korumak için faaliyetlerini sürdürdüklerini bildiren Akar, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon araştırma çalışmalarına değindi.

Akar, Türkiye'nin bölgede tamamen bilimsel ve teknik bir çalışma yürüttüğünü vurgulayarak, "Bu yaptıklarımızı bir gerilim, bir kışkırtma sebebi saymak, hiçbir şekilde gerçekle alakası olmayan iddialar, beyhude gayretlerdir. Maalesef komşularımız bu konuda bizim yaptığımız çalışmaları saptırmakta, yanlış bir noktaya getirmekte ve bizi bir şekilde 'hak ve hukuku ihlal' ile suçlamaktadır. Bu kesinlikle gerçeklerle bağdaşmamaktadır." diye konuştu.

Bu durumun herkes tarafından iyi anlaşılmasının önemli olduğunu söyleyen Akar, "Biz diyalogdan, görüşmelerden, sorunların siyasi çözümünden yanayız." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini 2004'ten beri BM'ye deklare ettiği alanlarda sürdürdüğünü, buralarda daha önce de çalışmalar yapıldığını belirten Akar, şunları kaydetti:

"Şimdi o çalışmaları tekrarlıyoruz. Yapılan bu çalışmaları bir suç gibi, bir hak ihlali gibi görmek gerçekten son derece yanlıştır, iyi komşuluk ilişkileriyle bağdaşmaz. Bunun görülmesi, anlaşılması lazım. Biz kimseyi tahrik etmiyor, hiçbir şekilde gerilime sebep olmak istemiyoruz. Biz her zaman iyi komşuluk ilişkilerinden, diyalogdan yanayız. Bununla alakalı da zaten bütün yetkili Bakanlık ve

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya