4 Temmuz 2020 Cumartesi
RSSFacebookTwitterPinterestInstagram
ANKET


 
FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
Son Haberler

Apollo 10: serilerinin ilkiydi, neredeyse 50 yıl oldu!

Apollo 10: serilerinin ilkiydi, neredeyse 50 yıl oldu!
11 Haziran 2019
23:31
0
Apollo 10'un aya doğru fırlatılmasından bu yana 50 yıl geçti. Mick O’Hare de Apollo 11’in daha az tanınan kardeşinin nihayet spot ışığında anılmayı hak ettiğini düşünüyor. İlk başta belirtmeliyiz ki Apollo 10'dan bir sonraki Apollo 11 görevi ile aya ilk k

İlk olarak harika bir soru ile başlayalım.. Şimdiye kadar seyahat eden en hızlı insanlar hangileridir? Ve bunu yaparken ne ile seyahat ediyorlardı?

Cevap; elbette ki 200mph Mercedes Formula 1 otomobilinde Lewis Hamilton değil. Doğrusu, kuyruklu bir 24,791mph ve bunu yapan adamlar, bir aile konağından daha az yer kaplayan metal bir konide oturuyorlardı. Bu hızlıydı oldukça. Dünyanın en hızlı savaş jetleri bile 2000mph hızı aşmak için mücadele ediyor.

 İşte Apollo 10 hikayesinden kesitler…

Apollo 10 uzay aracının bir parçası olan bu metal koni, Mayıs 1969'da büyük bir Satürn V roketinin tepesinde aya doğru fırlatıldı ve Dünya'ya geri dönen tek kısım. Şimdi Londra’nın Bilim Müzesi'nde yaşıyor. Apollo 10, sadece iki ay sonra tüm gezegene giren ay inişlerinin kuru yoluydu. Dünyanın dikkatini bir kez daha Apollo 11 ve ekibinin 50. yıl dönümü Temmuz ayında sona erdiğinde yaptıklarına odaklanacak olsa da, az bilinen kardeşleri de anılmayı hak ediyor. Mayıs ayında işler kötü gitseydi Neil Armstrong 21 Temmuz'da ayın yüzeyine “küçük adımını” atmayacaktı.

Bilim Müzesinde kıdemli bir küratör olan Doug Millard ve Londra'daki paha biçilmez uzay aracını denetleyen adam “Apollo 11 için prova hazırdı”. “Yanlış olsaydı, programı aylar öncesine geri koyardı ve John F Kennedy, Amerika’nın ayda bir adamı olacağına ve on yıl sonuna kadar güvenle geri

Haberin Tamamı İçin Tıklayın »

Türkgün
...
... / 10
0 Oy

Bu Haber İçin Yorum Yaz

Yorumcu*
Başlık*
Yorum*

Bu Haber Hakkındaki Yorumlar

Henüz yorum eklenmedi.
Bozkurt 32
0123 111 11 11
Yazılım ve Tasarım: Tekin Medya